Parafia Rurzyca

pw. Niepokalanego Poczęcia NMP

Kościół ceglany wybudowany w 1906r., w stylu neogotyckim, na planie prostokąta, z wydzielonym prostokątnie prezbiterium: w połaci dachu - ażurowa wieżyczka na rzucie kwadratu, zakończona profilowanym szczytem i zwieńczona latarniąze szpicem; kościół kryty dachówką.

We wnętrzu: strop kolebkowy, deskowany; zachowały się z czasu budowy ławki, empory i sam prospekt organowy (zdewastowany), krucyfiks z końca XIXw. i żyrandol z 1906r.; w oknach - oszklenie witrażowe.

Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP poświęcony 19 XII 1946r.

Na terenie parafii

1. Kościół w Kliniskach Wielkich rozebrano w 1950r. i odbudowano w 1990r.

2. Kościół w Pucicha rozebrano po 1945r.

Kliniska Wielkie

Był tutaj kościół o konstrukcji ryglowej, rozebrano go w 1950r.; do budowy kaplicy przystąpiono w 1987r.; kaplica na planie prostokąta, rozbudowana z salki katechetycznej, z wieżą i plebania następnie rozbudowana na kościół filialny.

Kościół pw. bł. Michała Kozala BM poświęcony 13 VI 1998r. przez ks. abpa Mariana Przykuckiego.